مشاهده خبر

امضای تفاهمنامه بانک توسعه تعاون کشور و استانداری گلستان

امضای تفاهمنامه بانک توسعه تعاون کشور و استانداری گلستان
نخستین تفاهمنامه مشترک اعطای تسهیلات 500 میلیارد ریالی بین بانک توسعه تعاون کشور و استانداری گلستان امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان گلستان، دیروز تفاهمنامه فوق با محوریت اعطای تسهیلات به تعاونی‌های واجد شرایط برای نخستین بار در کشور در استان گلستان به عنوان پایلوت کشوری با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور، استاندار گلستان و معاونان و تعدادی از مدیران استانی منعقد شد.
در این مراسم استاندار گلستان تفاهم‌نامه مشترک اعطای تسهیلات را در راستای راه‌اندازی طرح‌ها و پروژه‌های حوزه تعاون تعریف کرد و نیز راه‌اندازی بیش از 150 تعاونی را مستلزم انعقاد این تفاهمنامه دانست.
جواد قناعت میزان مشخص شده در تفاهم‌نامه را به دو بخش جداگانه‌ای تفکیک کرد و افزود: نیمی از میزان اعطای تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون کشور و نیم دیگر به از سهم اعتبارات استانی جبران می‌شود.
به گفته وی تفاهمنامه با هدفی مشخص و در مسیری مشخص در خصوص ایجاد اشتغال به ثبت می‌رسد.
استاندار گلستان در همین راستا به بحث بیکاری به عنوان یکی از خطرات پیش‌روی مملکت اشاره کرد و افزود: نگاه جدی دولت و دولتمردان به این امر و ایجاد فرصت‌های شغلی ما را بر آن داشت تا پرداختن به راهکارهایی اینچنینی گوشه‌ای از معضلات کنونی را مرتفع کنیم.
قناعت به بررسی تعاون در بخش‌های دوگانه‌ای پرداخت که در آن نقش 25 درصدی تعاون در حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی به جهات مختلف نمود پیدا کرده است.
وی افزود: چنانچه قرار باشد اشتغال به نقطه مطلوب خود برسد در کشور ما تعاونی‌ها منشأ اثر هستند.
استاندار گلستان جهش و شتاب هر روزه بخش تعاون را حاکی از پر رنگ‌تر شدن این بخش دانست.

ماشاالله عظیمی مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: برای دریافت تسهیلات، تعاونی باید دانش بنیان و متخصص محور باشد، سرمایه کم بخواهد، تعداد اشتغال بیشتر داشته باشد.
وی اضافه کرد: محوریت زنان سرپرست خانوار، مزیتهای منطقه ای و صادراتی از دیگر اولویتهای دریافت تسهیلات از این بانک است.
وی یاداور شد: اگر قرار است قیمت تمام شده کالا کاهش یابد، باید قیمت پول نیز کاهش پیدا کند که منجر به کاهش قیمت تمام شده کالا و نیز سرمایه گذاری بیشتر می شود.
عظیمی ادامه داد: همچنین برای سرمایه گذاری بیشتر باید از بخشهای مختلف حمایت شود.
مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور ادامه داد: وجود بانک توسعه تعاون، تاکیدی است که این بخش یعنی تعاون نیاز به بانک دارد و بخش تعاون تنها استثناء اصل 44 قانون اساسی است.
به گفته عظیمی، در تفاهمنامه مشترک بخشی از منابع در اختیار استان قرار داده می شود تا با تلفیق در جهت اهداف تعاونی ها، اعتبارات صرف سرمایه گذاری شود.
ناصری، نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه نگاه نمایندگان مجلس به تعاون را نگاه ویژه ای دانست و گفت: قوانین ایجاد شده در این بخش نیز با سایر قوانین مستثنی است.
وی افزود: با تقویت تعاونی ها که شیوه سرمایه داری اسلامی محسوب می شود، کشور به سمت پیشرفت پیش می رود.
ناصری توجه خاص به بخش کشاورزی در استان و کارخانجات صنایع تبدیلی را از انتظارات خود از وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون برشمرد و گفت: اگر بخواهیم بحث اشتغال را در کمترین زمان ممکن حل کنیم و در مسیر پتانسیل های خدادادی استان حرکت کنیم چاره ای جز به تشکیل صنایع تبدیلی نداریم.
علیرضا بصیری مدیرکل تعاون گلستان تعهد اشتغال استان را یک هزار و 670 نفر اعلام کرد و خاطرنشان کرد: تاکنون یک هزار و 357 نفر با اسم و شماره بیمه مشغول شده‌اند و این رقم نمایانگر تحقق اشتغال 81 درصدی اشتغال در استان است.
بصیری ادامه داد: 321 تعاونی در چهار ماهه ابتدایی سالجاری به ثبت رسیده‌اند و استان گلستان تاکنون در این بخش در مقایسه با سایر استان‌ها پیشگام بوده است.
وی از رتبه پنجم و اول کشوری به ترتیب در ثبت تعاونی‌ها و تعاونی‌های بانوان خبر داد و افزود: آمار نمایانگر نهادینه شدن فرهنگ تعاون در سطح کشور شده است.

۳۱ شهریور ۱۳۸۹ ۰۸:۵۴
روابط عمومی اداره کل تعاون استان گلستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید