مشاهده خبر

اساس گزارش بازرسان، مبنای برنامه ریزی در بخش تعاون است

اساس گزارش بازرسان، مبنای برنامه ریزی در بخش تعاون است
مدیرکل راهبردی حسابرسی و بهبود روشهای مالی تعاونیها دروزارت تعاون اظهار داشت: کار بازرسان، مچ گیری و پیدا کردن تخلفات نیست بلکه اساس گزارش آنها مبنای برنامه ریزی و بودجه ریزی در بخش تعاون می باشد.

  "امیر میمنت آبادی" در همایش "نظارت و بازرسی در تعاونیها" در محل کانون فرهنگی هنری "طه" گرگان افزود: وظیفه بازرس مانند وکیل در برابر موکل است تا امنیت را برای اعضایی که در تعاونیها سرمایه گذاری کرده اند، بوجود آورد.

وی گفت: اگر رکن بازرسی رکنی مستقل، نیرومند، متعهد و آگاه نباشد ، برنامه ریزی و قوانین و مقررات تدوین شده به خوبی اجرا نمی شود.

به گفته وی، قلمرو نظارت بازرسان در همه شئون است و هیچ رکنی از شرکتهای تعاونی نباید از شمول بازرسی استثنا باشند.

میمنت آبادی، وظایف بازرسان را دخالت در امور تعاونیها ندانست و گفت: وظایف بازرسان در چند بخش نظارت بر اعضا و حقوق آنها، نظارت بر شرایط احرازعضویت متقاضیان و امور مالی تقسیم می شود.

وی ادامه داد: یکی ازمشکلات تعاونیها بخصوص دربخش مسکن، عضویت بیش از ظرفیت آنها است که بازرسان باید کنترل امکان و ظرفیت شرکت را برای عضو داشته باشند.

این مسئول در وزارت تعاون اظهارداشت: فلسفه تشکیل شرکت تعاونی برای دریافت اعتبار و تسهیلات نیست بلکه توانمندی آنها در کارگروهی و جمعی است.

میمنت آبادی ادامه داد: باید نگاه به بخش تعاون و تعاونی و شیوه تعاونی تغییر یابد و از توانمندی بالقوه موجود به طرف حل معضل بیکاری، احتکار، تبعیض های تولیدی و توزیعی و استفاده از امکانات پیش رود.

وی افزود: به منظور تسهیل در کار بازرسی، وزارت تعاون اقداماتی را انجام داده که از آن جمله می توان به راه اندازی سامانه جامع نظارتی و سامانه نظام بودجه بندی در شرکتهای تعاونی اشاره کرد.

به گفته میمنت آبادی، همچنین به جهت تقویت امر حسابرسی و تقویت رکن بازرسی این مدیریت آمادگی تخصیص اعتباراتی را در این زمینه به استان دارد.

وی افزود: وزارت تعاون رسیدگی فردی اعضا را برعهده ندارد بلکه براساس قوانین این امر به عهده قوه قضائیه است و وزارت تعاون با انعقاد تفاهم نامه ای با قوه قضائیه، شعبه ویژه قضایی و شورای حل اختلاف را در استانها از جمله گلستان تشکیل داده تا به شکایات اعضای تعاونیها رسیدگی نماید.

میمنت آبادی از دیگر برنامه های در دست اجرای این مدیریت برای تقویت بازرسی تعاونیها به اجرای دستور العمل داوری اشاره کرد و از روسای تعاون شهرستانها خواست که از افرادی در بازرسی استفاده کنند که توانایی بالایی داشته باشند.

وی همچنین بر ضرورت آموزش بازرسان تاکید کرد و آشنایی بازرسان را با قوانین بخش تعاون، بازویی توانمند برای این بخش عنوان کرد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۰۸:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید