مشاهده خبر

خواجه مظفری: در سند توسعه تعاون دوره تنفس تسهیلات تعاونگران سه سال پیش بینی شده است

خواجه مظفری: در سند توسعه تعاون دوره تنفس تسهیلات تعاونگران سه سال پیش بینی شده است
  قائم مقام وزیر و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: در سند توسعه تعاون پیش بینی شده که دوره تنفس تسهیلات تعاونی ها، سه ساله، بازپرداخت سرمایه ثابت ۲۰ ساله و سرمایه در گردش ۱۰ ساله شود.

حسین علی خواجه مظفری روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با اجرای این سیاست در تسهیلات تعاونگران دگرگونی ایجاد می شود.

وی گفت: از مجموع یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت استان، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو تعاونی ها هستند.
وی افزود: هم اینک ۱۰ هزار و ۵۷۰ تعاونی ثبت شده در گلستان وجود دارد که هم چون گذشته، این استان از حیث ثبت تعاونی ها، رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

مظفری با بیان این که گلستان از استان های پیشرو در ثبت تعاونی و فعالیت های دسته جمعی به شمار می رود، افزود: این در حالی است که تعداد قابل توجهی از تعاونی های استان به سبب اجرایی نشدن قوانین تعاون، تفاوت قائل نشدن برای تعاونی با غیرتعاونی و ضعیف بودن فرهنگ کار دسته جمعی از ادامه فعالیت ناتوان شده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان ادامه داد: سوء مدیریت، نداشتن سواد دانشگاهی مدیران و کمبود یا نبود نقدینگی نیز از دلایل دیگر رکود این تعاونی هاست.

خواجه مظفری، تعداد تعاونی های فعال یا تعاونی هایی مانند مسکن مهر را که به اهداف خود رسیده اند را، چهار هزار تعاونی اعلام کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که سهم تعاون در اقتصاد استان گلستان چه قدر است، به محاسبه ۲۵ درصد سهم تعاون در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: این رقم در آمارهای اقتصادی کشور بین ۹ تا ۱۳ درصد متفاوت است اما بر اساس محاسبات یک سال گذشته، سهم تعاون در اقتصاد گلستان، حدود ۱۴ درصد است که بیش تر در بخش کشاورزی بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اظهار کرد: با پیاده سازی قوانین تعاون و کمک دستگاه های اجرایی، سهم بخش تعاون در اقصاد کشور و استان به همان ۲۵ درصد و حتی بالاتر نیز خواهد رسید.

به گفته خواجه مظفری، وقتی اقتصاد کشور به سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تقسیم می شود دیگر فعالیت تعاونی ها موازی کاری با سایر دستگاه ها از جمله اتاق بازرگانی نیست و حتی بازوی صنعتگران و بخش های صنعتی، معدنی و کشاورزی خواهد بود.

وی ادامه داد: بخش تعاون جامعیت دارد و در تمام بخش ها همانند کشاورزی، خدمات، صنعت، معدن، بهداشت و غیره فعالیت می کند و وظایف آن موازی با اتاق بازرگانی که در یک زمینه کار می کند، نیست.

مظفری با بیان این که اگر چه کارهای این دو بخش می تواند با یکدیگر انجام شود و به نوعی تکمیل کننده باشد اما این مسئله به معنای موازی بودن فعالیت های این دو بخش نخواهد بود.


وی به عنوان نمونه به حضور ۹ تعاونی در نمایشگاه قزاقستان اشاره کرد و گفت: تعاونگران بیش ترین آمار شرکت کننده در این نمایشگاه را تشکیل می دادند.

مظفری متذکر شد: اتاق تعاون از ثبت تا صادرات تعاونی ها را انجام می دهد و اگر چه اتاق بازرگانی، کمک حال بخش تعاون در صادرات است اما گوشه ای از کار آن اتاق، مربوط به کار تعاون است و به عنوان نمونه باز هم می توان به یک تعاونی به نام مدرسه فوتبال در مینودشت اشاره کرد که فعالیتش با اتاق بازرگانی در یک راستا نیست.
۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۵:۴۵
خبرگزاری ایرنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید