مشاهده خبر

به سهامداری به عنوان شغل توجه نمی‌شود

به سهامداری به عنوان شغل توجه نمی‌شود
معاون برنامه‌ریزی استاندار گلستان گفت: هنوز به سهامداری به عنوان یک شغل و حرفه در کشور توجه نمی‌شود و این مساله باعث شده تا مردم رغبت چندانی برای مشارکت در این عرصه از خود نشان ندهند.
به سهامداری به عنوان شغل توجه نمی‌شود
معاون استاندر

معاون برنامه‌ریزی استاندار گلستان گفت: هنوز به سهامداری به عنوان یک شغل و حرفه در کشور توجه نمی‌شود و این مساله باعث شده تا مردم رغبت چندانی برای مشارکت در این عرصه از خود نشان ندهند.

"سیدمحمد موسوی" روز یکشنبه در همایش طرح ملی ارتقای فرهنگ سهامداری در گلستان، افزود: برخی از مسوولان و استادان فعال دانشگاه در بخش اقتصادی نیز آگاهی چندانی از سهامداری و بورس ندارند.

به گفته وی عدم اطلاع از چگونگی ورود به بخش سهامداری و بورس و همچنین بی‌اطلاعی از مزایا و قابلیت‌ها، موجب سلب مشارکت مردم در این زمينه شده است.

وی افزود: همه اینگونه فکر می‌کنند که دولت باید زمینه‌ها را فراهم کرده و دیگران از قابلیت‌های آن استفاده کنند.

معاون استاندار گلستان گفت: برای هدایت مازاد سرمایه و جذب آن و مهار تورم به عنوان قلب تپنده اقتصادی، سرمایه‌های خرد باید جمع‌آوری و به سمت سرمایه‌گذاری‌های کلان هدایت شود.

وی اضافه‌کرد: پویایی فعالیت‌های تجاری، کاهش نقدینگی سرگردان، مهار تورم و شفاف‌سازی بازار سرمایه از مهم‌ترین مسائلی است که به‌صورت جدی باید به آن پرداخته شود.

معاون برنامه‌ریزی استانداری گلستان افزود: بازار بورس می‌تواند بستر را فراهم کند تا سرمایه‌های خرد برای سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی تزریق شود.

وی همچنین با اشاره به اجرای اصل ‪۴۴‬قانون اساسی افزود: اصل ‪ ۴۴‬که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بهترین راه برای انجام سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی است.

به گفته موسوی، براساس این اصل، دولت باید خود را از مجری‌گری و مالک بودن منفک کرده و به عنوان هادی و ناظر تغییر نقش بدهد.

وی با بیان اینکه باید سرمایه سالم به بخش‌های اقتصادی کشور تزریق شود، افزود: سهام عدالت و بورس از راه‌هایی است که در این بخش پیش‌بینی شده است.

معاون استاندار گلستان از بورس به عنوان راه حل بسیاری از مشکلات کشور نظیر بیکاری و تورم یادکرد و گفت: مهم‌ترین مشکل کشور تورم است که زاییده حجم نقدینگی نزد مردم است.

این مسوول در استان گلستان افزود: مردم به علت اینکه از مزایای بازار بورس و سهامداری آگاهی ندارند، سرمایه‌های خود را در بخش‌های دیگر هزینه می‌کنند.

به گفته وی، این امر باعث می‌شود که بیشتر سرمایه مردم در بخش خرید و فروش مسکن و یا زمین هزینه شود که نتیجه آن افزایش قابل توجه قیمت زمین و مسکن است.

مهندس موسوی ادامه داد: براساس برخی از آمارها، بالغ بر ‪۷۰‬هزار میلیارد ریال پول سرگردان نزد مردم است.

وی گفت: وجود این همه پول سرگردان دست مردم به این معنا است که هنوز نتوانسته‌ایم بازار بورس را به عنوان بازار مطمئن که مردم سرمایه‌های خود را در آن متمرکز کنند، به درستی معرفی کنیم. ک/‪۲‬

۳۰ تیر ۱۳۸۷ ۰۹:۴۳
ایرنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید